Clicky

Keto alkohol: jaki alkohol można pić na diecie keto?

alkohol-na-keto

Alkohol w diecie ketogenicznej to skomplikowany temat. Wydaje się, że dużo łatwiej zrezygnować z picia drinków, niż jedzenia węglowodanów, jednak całkowita abstynencja może przerazić nawet osoby, które okazjonalnie spożywają alkohol. W myśl powiedzenia, że zakazany owoc smakuje najlepiej, rozsądnie jest dobrze zgłębić temat keto alkoholu, niż całkowicie skreślić procenty z listy zakupów.

Wybierz swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
 • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Alkohol na keto

Na początku najważniejsze - alkohol na keto nie jest całkowicie zabroniony. Niestety keto jadłospis rządzi się własnymi prawami. Nie chodzi w nim jednak tylko o zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, ale również o sięganie tylko po wybrane jego rodzaje. Zanim jednak dowiesz się, po jaki alkohol na diecie ketogenicznej można bezpiecznie sięgać, kilka słów na temat Dieta keto a alkohol. Zaczynamy od początku.

Alkohol na keto adaptacji - alkohol a ketoza

Dieta ketogeniczna rozpoczyna się od okresu przejściowego, który ma za zadanie wprowadzić organizm w stan ketozy. To duża ingerencja w metabolizm organizmu, który musi nauczyć się pobierać energię z tłuszczy zamiast cukrów. Do tego dochodzi jeszcze zmiana przyzwyczajeń kulinarnych i nauka liczenia przyjmowanych makroskładników w codziennej diecie.

W pierwszym okresie alkohol na diecie keto jest dodatkowym wyzwaniem i stanowi również zagrożenie dla stanu ketozy. Wszystko dlatego, że po wypiciu alkoholu wątroba w pierwszej kolejności bierze się za jego przetwarzanie. Dlatego najlepiej jest zupełnie odstawić alkohol na keto adaptacji, która zazwyczaj trwa od dwóch do czterech tygodni. Po wejściu w stan ketozy alkohol nie będzie już takim wyzwaniem dla organizmu, pod warunkiem, że będzie spożywany z umiarem.

Alkohol w diecie ketogenicznej

Alkohol na ketozie może sprawiać problemy również innej natury. Ogólnie rzecz biorąc alkohol nie sprzyja żadnej diecie, jest bowiem źródłem tzw. pustych kalorii. Nie dostarcza do organizmu żadnych wartościowych składników, natomiast angażuje wątrobę, która, jak wspomniałam, przetwarza alkohol w pierwszej kolejności. Wpływa to na proces spalania tłuszczu, ale również może zahamować spadek masy ciała – jednym słowem alkohol nie sprzyja odchudzaniu.

Kolejną pułapką dla diety jest zmniejszenie samokontroli. Dobra zabawa i alkohol (nawet keto alkohol!) naturalnie zmniejszają panowanie nad sobą. Dużo trudniej jest utrzymać rygorystyczną dietę keto, gdy na chwilę oderwiemy się od rzeczywistości. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma dostępu do posiłków z keto jadłospisu, jak podczas wesela czy firmowej imprezy. Co więcej, alkohol zwiększa głód i zachęca do jedzenia, a to bardzo łatwa droga do przerwania stanu ketozy.

Dieta ketogeniczna a alkohol

Działanie alkoholu na organizm jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy nie tylko od wagi, stanu zdrowia, rodzaju alkoholu i doświadczenia, ale również od zdolności danego organizmu do radzenia sobie z alkoholem. Podobnie jest na diecie keto – ilość przyjmowanego alkoholu może różnić się pomiędzy poszczególnymi osobami. Dlatego alkohol a ketoza to bardzo indywidualny temat.

Jeśli nie chcesz zrezygnować z mocnych trunków, najlepiej będzie za pomocą glukometru mierzyć poziom ciał ketonowych. Ta prosta obserwacja pomoże Ci zrozumieć, jak Twój organizm reaguje na alkohol i po jakiej jego ilości produkcja ciał ketonowych jest zaburzona. Po pewnym czasie intuicyjnie będziesz wiedziała, na ile możesz sobie pozwolić i jaki alkohol pić na diecie keto, aby nie przerwać ketozy.

O czym jeszcze warto pamiętać sięgając po alkohol na keto? Przede wszystkim o tym, że dużo łatwiej o złe samopoczucie po spożyciu alkoholu. Organizm szybciej reaguje na procenty, więc może okazać się, że Twoje możliwości spożycia alkoholu znacznie spadną, nawet o połowę. Drugą sprawą jest kac, który niestety może być bardziej nieprzyjemny, niż przed rozpoczęciem diety.

Jaki alkohol pić na diecie keto?

A więc jaki alkohol na diecie ketogenicznej można pić bezpiecznie? Chociaż idealny keto alkohol nie istnieje, to duży wybór rodzajów alkoholi pozwala na delektowanie się od czasu do czasu mocniejszym trunkiem. Keto jadłospis jest otwarty przede wszystkim na czyste alkohole, które w ogóle nie zawierają węglowodanów. Jeśli potrzebujesz sięgnąć po alkohol w diecie ketogenicznej najlepiej wybierz:
 • wódkę (100 g zawiera 0 g węglowodanów)
 • martini wermut (100 g zawiera 10 g węglowodanów)
 • tequilę (100 g zawiera 0 g węglowodanów)
 • koniak (100 g zawiera 1 g węglowodanów)
 • brandy (100 g zawiera 0 g węglowodanów)
 • whisky (100 g zawiera 0 g węglowodanów)
Pamiętaj, że nie każdy mocny alkohol to keto alkohol. Wszystkie wódki smakowe oraz wódki z dodatkami typu miód nie są wskazane na diecie wysokotłuszczowej.

Wino na keto

Wino na keto jest również alkoholem dozwolonym, zwłaszcza wino wytrawne. Po nie zapewne chętniej sięgną kobiety, które rzadko kiedy są amatorkami mocnych trunków. Kieliszek wina wytrawnego dostarcza do organizmu zaledwie 0,6 grama węglowodanów i wypijany od czasu do czasu pozytywnie wpływa na układ krwionośny i układ pokarmowy, przyczyniając się do poprawy trawienia. Bardzo ostrożnie należy jednak sięgać po wina słodkie, które, jak sama nazwa wskazuje, mają wysoki poziom węglowodanów.

Oto przykładowa zawartość węglowodanów w wybranych winach:
 • słodki wermut (100 g zawiera 15,9 g węglowodanów)
 • wino białe wytrawne (100 g zawiera 0,6 g węglowodanów)
 • wino białe półwytrawne (100 g zawiera 3,7 g węglowodanów)
 • wino białe słodkie (100 g zawiera 5,9 g węglowodanów)
 • szampan (100 g zawiera 1,4 g węglowodanów)


Piwo na diecie keto

Piwo to najpopularniejszy trunek Polaków i niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić wieczoru ze znajomymi bez kilku piw. Jeśli jesteś piwoszem, nie ucieszy Cię wiadomość, że piwo zawiera dużo węglowodanów i niestety nie tylko może, a nawet na pewno zaburzy ketozę. Najbardziej zdradliwe są zwłaszcza piwa ciemne, przy produkcji których wykorzystuje się dużą ilość słodu.

Jeśli tęsknisz za piwem, najlepszym wyborem na diecie ketogenicznej będą piwa low carb, czyli te o najniższej zawartości węglowodanów. Często są one dedykowane dietom wysokotłuszczowym. Na polskim rynku ich wybór jest mocno ograniczony, ale można je zastąpić również piwami light, czyli dietetycznymi. Dzięki temu piwo na diecie keto od czasu do czasu będzie mogło pojawić się na Twoim stole.

Zakazany alkohol na keto

Jak łatwo się domyślić, pozostałe napoje alkoholowe muszą zniknąć z zasięgu wzroku. Są to przede wszystkim słodkie likiery, coolery, gotowe drinki w puszkach, a nawet kolorowe drinki i koktajle, jak wódka z sokami i napojami. Przykładowo popularna wódka z sokiem pomarańczowym zawiera 28 g węglowodanów, a rum z colą aż 39 g! Choć wydaje się, że to stosunkowo niewiele, to warto pamiętać, że na jednym drinku ciężko poprzestać.

Alternatywą dla słodkich koktajli są keto drinki alkoholowe. Przyrządza się je w oparciu o bezpieczne dla diety keto alkohole oraz dodatki, jak woda sodowa, napoje o niskiej zawartości węglowodanów, limonka, cytryna, mięta, a nawet owoce. Dla smaku można je doprawić np. stewią, która nada drinkom odrobiny słodyczy.

Wybierz swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
 • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Alkohol na diecie keto - podsumowanie

Jak widzisz, alkohol na ketozie, podobnie jak słodycze, można oswoić i nawet tak eliminacyjna dieta, jak dieta wysokotłuszczowa, pozwala od czasu do czasu na kieliszek dobrego wina lub szklaneczkę whisky. Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić, jak duże znaczenie dla powodzenia diety ma bezpieczne spożywanie alkoholu na keto oraz dlaczego najlepiej sięgać po keto alkohole.

Pamiętaj również, że alkohol na keto powinien okazjonalnie pojawiać się w diecie. Nie musisz rezygnować z wnoszenia toastów na imprezach rodzinnych czy wypiciu kieliszka szampana na weselu znajomych. Jeśli jednak dieta jest dla Ciebie priorytetem, a nie masz potrzeby częstego spożywania alkoholu, najlepiej zupełnie z niego zrezygnuj, aby przez chwilę zapomnienia nie zaprzepaścić tygodni pracy nad utrzymaniem stanu ketozy.