Clicky

Czy dieta keto jest bezpieczna?

bezpieczenstwo-dieta-keto

Dieta ketogeniczna jest jednym z bardziej kontrowersyjnych modeli żywienia ostatnich lat. Z jednej strony podkreśla się jej spektakularne efekty w utracie wagi i poprawie ogólnego stanu zdrowia, z drugiej - przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami długotrwałego stosowania. Kto ma rację? Czy bezpieczna dieta keto w ogóle istnieje?

Wybierz swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
  • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to model żywienia oparty na wysokim spożyciu tłuszczy (75%), średnim białka (20%.) i niskim węglowodanów (5%). Zmiana proporcji makroskładników wymusza na organizmie stopniową zmianę metabolizmu. W diecie o niskiej zawartości węglowodanów dotychczasowe źródło energii, jakim są cukry, zostaje zastąpione przez tłuszcze.

Po zmianie jadłospisu wątroba zaczyna produkować ciała ketonowe, związki chemiczne powstałe w wyniku trawienia tłuszczy. Teraz one stają się głównym paliwem dla komórek i mózgu. Jeśli niska podaż węglowodanów zostaje utrzymana, organizm wchodzi w stan metaboliczny zwany ketozą.

Potrzeba czasu, aby organizm przestawił się na pobieranie energii z nowego źródła. W czasie adaptacji mogą pojawić się różne dolegliwości, jak wzrost temperatury, nudności, zmęczenie, bóle głowy i brzucha oraz zaburzenia trawienia, znane jako keto grypa. Zwykle ustępują one po kilku tygodniach, kiedy organizm w pełni przestawi się na nowy model żywienia.

Zalety diety ketogenicznej

Ze względu na niewielką ilość długoterminowych badań nad dietą wysokotłuszczową, wpływ diety keto na zdrowie nadal jest tematem dyskusyjnym. Do tej pory przynosiła pozytywne efekty u pacjentów z lekoodporną padaczką oraz z chorobami metabolicznymi związanymi z przemianą węglowodanów.

Zmniejszenie spożycia węglowodanów niewątpliwie pomaga obniżyć poziom cukru, złego cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. Pozytywnie wpływa również na regulację wydzielania insuliny. Efekty te można również osiągnąć stosując inną dietę niskowęglowodanową, dlatego wymienione pozytywne keto efekty nie są zarezerwowane wyłącznie dla ketomaniaków.

Nie da się ukryć, że wśród zalet diety ketogenicznej na prowadzenie wysuwa się przede wszystkim szybkie i efektywne zrzucenie zbędnych kilogramów. W chudnięciu pomaga nie tylko większe spalanie tłuszczy, ale również zmniejszenie apetytu. W tym przypadku ketoza nie ma sobie równych.

Dieta ketogeniczna dla zdrowia - czy dieta keto jest bezpieczna?

Pomimo wielu zalet dieta keto, jak każda dieta o restrykcyjnym charakterze, wiąże się z ryzykiem chociażby niedoboru witamin i mikroelementów. Utrzymanie prawidłowego poziomu tych składników może być trudne ze względu na eliminację wielu produktów bogatych w węglowodany, które w normalnej diecie są źródłem witamin i mikroelementów.

Długotrwała dieta wysokotłuszczowa, a zwłaszcza dieta ketogeniczna, która jest jej najbardziej restrykcyjnym wariantem, może również prowadzić do nadmiernego obciążenia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet uszkodzenia wątroby, trzustki i nerek. Proces trawienia tłuszczy negatywnie wpływa także na mikroflorę bakteryjną, układ hormonalny oraz może wywołać w przyszłości zaburzenia żywienia i zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia.

Dieta ketogeniczna dla zdrowia - czy dieta keto jest dla wszystkich?

Liczne przeciwwskazania do diety ketogenicznej jednoznacznie dają odpowiedź na te pytanie. Niestety nawet w pełni zdrowe osoby powinny wprowadzać zmiany dietetyczne pod kontrolą lekarza.

Te wszystkie informacje nie mają na celu zniechęcić Cię do stosowania diety keto, ale pokazać zagrożenia, które pojawiają się, gdy lekceważąco i instrumentalnie traktuje się dietę ketogeniczną. Aby w pełni skorzystać z keto efektów, musisz poznać również jej ciemną stronę. Mam nadzieję, że zachęci Cię to do zdrowego rozsądku i regularnej kontroli stanu zdrowia. Bezpieczna dieta keto związana jest z przestrzeganiem poniższych zasad.

Pięć warunków bezpiecznej diety keto

1. Poznaj przeciwwskazania do diety ketogenicznej

Nie ma wątpliwości, że przy wielu schorzeniach dieta ketogeniczna może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i nieodwracalnych zmian w organizmie. Przykładem mogą być choroby wątroby, trzustki i nerek, czyli organów, które szczególnie są obciążone podczas diety wysokotłuszczowej. Trawienie tłuszczy dodatkowo mocno je osłabia.

W pierwszej kolejności powinnaś poznać ogólne przeciwwskazania do stosowania tego modelu żywienia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej szczegółowo omów je z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.

Z diety ketogenicznej nie mogą korzystać kobiety:
  • w ciąży i karmiące piersią,
  • chore na cukrzycę,
  • chore na hipoglikemię,
  • z chorobami układu krążenia,
  • z chorobami dróg żółciowych,
  • z zaburzeniami metabolicznymi,
  • z zaburzeniami odżywiania,
  • z problemami trawiennymi,
  • z chorobami trzustki,
  • z chorobami wątroby,
  • z chorobami nerek.


2. Bądź pod stałą opieką lekarza prowadzącego lub dietetyka

Samodzielne wprowadzenie diety ketogenicznej jest decyzją ryzykowną. Przed zmianą sposobu żywienia koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub dobrym dietetykiem. Wywiad zdrowotny oraz wykonanie zleconych badań potwierdzi, czy dieta keto jest dla Ciebie bezpieczna.

Jeśli masz możliwość stałej współpracy z dietetykiem, powierz swoją dietę w ręce specjalisty. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób początkujących, które nie czują się pewnie w układaniu jadłospisu i regularnym kontrolowaniu stanu zdrowia. Wsparcie w pierwszych tygodniach ułatwi sprawne wejście w stan ketozy oraz zapewni solidną dawkę wiedzy na temat keto.

3. Regularnie kontroluj stan zdrowia

Cykliczne badania na keto to Twój wentyl bezpieczeństwa. Jeśli Twoja dieta przebiega prawidłowo, wyniki to potwierdzą. Każde odchylenie od normy będzie sygnałem, że musisz przyjrzeć się swojej diecie, czy czegoś w niej nie brakuje. Głównym zagrożeniem jest niedobór witamin i minerałów, ale warto kontrolować również pracę wątroby, nerek i trzustki.

Bardzo ważne jest również regularne badanie poziomu ketonów we krwi, na przykład przy wykorzystaniu prostego glukometru. Wysoki poziom ciał ketonowych, czyli już powyżej 3 mmol/L, wskazuje na nieprawidłowości w przebiegu diety.

Niepokojąco wysokie stężenie ketonów (w granicach 4-8 mmol/L), które jest efektem zbyt restrykcyjnej diety, w połączeniu z takimi symptomami jak m.in. nudności, bóle brzucha, czy wymioty, może wskazywać na kwasicę ketonową, która nieleczona prowadzi nawet do uszkodzenia narządów.

4. Zadbaj o zróżnicowany jadłospis

Różnorodny i dobrze zbilansowany keto jadłospis to fundament bezpiecznej diety ketogenicznej. W diecie keto nie chodzi bowiem tylko o dostarczenie organizmowi odpowiednio wysokiej dawki tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów. Przygotowując posiłki musisz pamiętać o:
  • wysokiej jakości produktach, a przede wszystkim wysokiej jakości tłuszczach, które stanowią podstawę keto jadłospisu,
  • włączeniu maksymalnej dozwolonej porcji warzyw i owoców, które są źródłem witamin i mikroelementów,
  • odpowiednim nawodnieniu organizmu,
  • suplementacji (jeśli zajdzie taka potrzeba).
Świetnym rozwiązaniem może być długoterminowy jadłospis ułożony przez profesjonalnego dietetyka, który pozwoli Ci uniknąć typowych błędów początkujących ketomaniaków.

5. Zachowaj zdrowy rozsądek

Nawet najlepsza dieta ketogeniczna może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, jeśli jest prowadzona w sposób niezrównoważony lub zbyt restrykcyjny. Niestety przy każdej diecie istnieje pokusa, by przyspieszyć jej efektywność przez zmianę dietetycznych zaleceń.

W przypadku diety keto może to być zmniejszenie węglowodanów prawie do zera, długotrwałe pozostawanie w ketozie bez regularnej kontroli stanu zdrowia lub wprowadzenie dodatkowo dużego deficytu kalorycznego. Tolerancja diety ketogenicznej czy szybkość wchodzenia w ketozę, jest kwestią indywidualną. Dobra tolerancja keto nie powinna być jednak zachętą do przekraczania granic bezpieczeństwa i testowania wytrzymałości organizmu.

Wybierz swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
  • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Podsumowanie: poznaj zasady diety ketogenicznej dla własnego bezpieczeństwa

Najlepsza dieta ketogeniczna jest poparta wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają zachować równowagę między oczekiwaniami a zdrowym rozsądkiem. Dlatego zachęcam Cię do stałego poszerzania wiedzy na jej temat. W dużej mierze odpowiedź na pytanie, czy dieta keto jest bezpieczna zależy tylko od Ciebie i od Twojej wiedzy.