Clicky

  • Strona główna
  • Keto-Mojo: kiedy warto kupić glukometr do pomiaru ciał ketonowych?

Keto-Mojo: kiedy warto kupić glukometr do pomiaru ciał ketonowych?

keto-mojo-ketometr

Keto-Mojo, glukometr do pomiaru ciał ketonowych to maleńkie urządzenie do mierzenia ketonów i glukozy we krwi, które pozwala na stałe kontrolowanie ich poziomu w organizmie. Urządzenie przydaje się zwłaszcza diabetykom oraz osobom, które zdecydowały się na dietę ketogeniczną. Czy jednak ketometr jest niezbędny do prawidłowego przejścia diety? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wybierz swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
  • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Pomiar ketonów a ketoza

Dieta ketogeniczna, której celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy oraz utrzymanie go przez dłuższy czas, zakłada dobowe spożycie węglowodanów na poziomie 20-50 g. Mniejsza podaż cukrów sprawia, że organizm szuka alternatywnego źródła energii.

Gdy organizm nie ma dostępu do wystarczającej ilości glukozy, zamiast węglowodanów zaczyna wykorzystywać tłuszcze do pozyskiwania energii niezbędnej do życia. Wątroba, w której kwasy tłuszczowe ulegają utlenieniu, zaczyna produkować ciała ketonowe. Ten proces nazywany jest ketogenezą.

Jeśli wszystko przebiega poprawnie, a metabolizm uległ zmianie, organizm przechodzi w stan ketozy, czyli stałego pobierania energii z tłuszczu. Potwierdzeniem tego stanu jest pojawienie się w organizmie odpowiednio wysokiego poziomu ciał ketonowych: beta-hydroksymaślanu, acetooctanu oraz acetonu.

Jak mierzyć ketony?

Ciała ketonowe są oczywiście mierzalne. Ich poziom można zbadać na kilka sposobów. Trzy podstawowe i najbardziej dostępne metody to:
  • badanie wydychanego powietrza
  • badanie moczu
  • badanie krwi
Do każdego tego typu badania potrzebne są odpowiednie akcesoria. Najmniej problematyczne jest badanie ketonów w moczu, ponieważ wystarczą do tego specjalne paski do pomiaru ciał ketonowych. Do pomiaru acetonu w wydychanym powietrzu niezbędny jest już specjalny ketometr, czyli miernik ketonów w oddechu. Ketony z krwi również mierzy się przy wykorzystaniu dedykowanego do tego celu glukometru do pomiaru ciał ketonowych.

Dwie pierwsze metody wskazują jednak tylko poziom ketonów, które są z organizmu wydalane. Czy dla osoby będącej w ketozie ma to znaczenie? Niestety tak. Trzeba pamiętać, że ketoza polega na tym, że organizm wykorzystuje ciała ketonowe jako źródło pozyskiwania energii. Jeśli ketony zostały wydalone, to znaczy, że nie zostały przez organizm wykorzystane.

Na poziom wydalanych ketonów wpływ mają również czynniki zmienne, jak nawodnienie organizmu, ilość spożytych tłuszczy, wysiłek fizyczny, stres czy czas, jaki minął od ostatniego posiłku. Oczywiście niewielki wskaźnik wydalanych ketonów jest dobrym znakiem, jednak nie jest on równoznaczny z potwierdzeniem stanu ketozy. Pomiar ketonów w moczu i w oddechu zalecany jest raczej osobom zaczynającym przygodę z dietą keto.

Najbardziej wiarygodny jest pomiar ketonów z krwi, ponieważ uwzględnia jedynie te ketony, które zostają w organizmie. Ich poziom również jest uzależniony od kilku czynników, jak aktywność fizyczna czy ilość spożywanego tłuszczu. Aby uwiarygodnić wyniki pomiarów, dobrze trzymać aparat do mierzenia ketonów przy łóżku i robić pomiary rano i na czczo.

Aparat do mierzenia ketonów z krwi jest niestety najbardziej inwazyjny, ponieważ wymaga za każdym razem nakłucia. Jego zaletą jest jednak największa dokładność oraz najbardziej wiarygodny wynik badania.

Prawidłowy poziom ciał ketonowych we krwi

Ketoza nie następuje z dnia na dzień. To długotrwały proces, który może przebiegać bardzo indywidualnie, dlatego wiedza jak mierzyć ketony może pomóc w kontroli wchodzenia w stan ketozy, a na dalszym etapie - utrzymania tego stanu.

Poziom ketonów mierzony jest w milimolach na litr (mmol/L). Glukometr do mierzenia ketonów od razu podaje wynik w tych jednostkach. Przyjęło się poniższe wartości dla określenia poziomu stanu ketozy:
  • wynik poniżej 0,5 mmol/L - organizm nie jest w stanie ketozy,
  • wynik od 0,5 do 1,5 mmol/L - organizm zdrowego człowieka jest w stanie lekkiej ketozy,
  • wynik od 1,5 do 3 mmol/L - organizm zdrowego człowieka jest w stanie optymalnej ketozy,
  • wynik powyżej 3 mmol/L - to sygnał, że należy przyjrzeć się diecie, w której rozkład makroskładników lub wartości kaloryczna jest źle ustalona.
Najbardziej pożądanym wynikiem jest więc poziom ketonów między 0,5 a 3 mmol/L. Wskazuje on, że organizm jest w stanie ketozy, spalanie tłuszczy jest na dobrym poziomie, a dieta jest na tyle optymalna, że zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, nie zaburza normalnego funkcjonowania organizmu.

Wartości powyżej 3 mmol/L powinny lekko niepokoić. Zwykle wartość ketonów w granicach 3-5 mmol/L osiąga się w ketozie terapeutycznej, a nie odżywczej, która cechuje dietę keto. Jeśli wynik zbliża się do 8 mmol/L i jest połączony z takimi objawami jak nudności, bóle brzucha, a nawet wymioty, to istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do kwasicy ketonowej.

Keto-Mojo: glukometr do pomiaru ciał ketonowych

Osoby na keto często mają wątpliwości, czy już udało im się wejść w stan ketozy albo czy niewielkie złamanie zasad diety nie wybiło ich z tego stanu. Można to sprawdzić, obserwując reakcje organizmu, jednak dużo łatwiej zrobić to za pomocą glukometru do mierzenia ketonów, który szybko zmierzy ketony z krwi.

Czy jednak inwestycja w ketometr Keto-Mojo to dobra decyzja? Wszystko zależy od sytuacji. Urządzenie nie jest jednorazową zabawką, dlatego nie warto decydować się na zakup, jeśli ma się wątpliwości, czy wystarczy determinacji w wytrwaniu na keto.

Keto glukometr, Keto-Mojo polecany jest przede wszystkim osobom, które już rozpoczęły dietę keto lub są zdecydowane podjąć to wyzwanie i systematycznie kontrolować stan swojego zdrowia. Wtedy nie będzie to tylko modny gadżet, ale pomocny sprzęt, którego możliwości w 100 procentach będą wykorzystane. Jeśli zdecydujesz się na glukometr do pomiaru ketonów będziesz miała większą kontrolę nad dietą i lepiej poznasz możliwości swojego organizmu.

Co zawiera miernik ketonów Keto-Mojo?

Wybierając Keto-Mojo, glukometr do pomiaru ciał ketonowych otrzymasz cały zestaw w wygodnym, zapinanym na zamek błyskawiczny etui. Zestaw zawiera sam ketometr, baterie, urządzenie do nakłuwania wraz z lancetami, zestaw pasków testowych dla glukozy i ketonów oraz płyny kontrolne. Urządzenie jest niewielkie, więc zawsze można je mieć pod ręką i w dowolnej chwili dyskretnie zbadać poziom ketonów.

Te elementy zestawu, które są stale zużywane, czyli przede wszystkim paski do pomiaru ciał ketonowych, można oczywiście na bieżąco uzupełniać. Ważna informacja jest taka, że paski Keto-Mojo są kompatybilne tylko z miernikiem glukozy i ketonów Keto-Mojo, a co za tym idzie, nie można ich zastąpić produktem innej firmy. 


Wspomniany powyżej zestaw startowy możesz kupić tutaj.

Techniczne możliwości Keto-Mojo, glukometru do pomiaru ciał ketonowych

Urządzenie do pomiaru ketonów to oczywiście przede wszystkim dokładny miernik glukozy i ketonów. Jednak Keto-Mojo ma wiele zalet, które usprawnią odczyt i gromadzenie danych na przestrzeni dłuższego czasu.

Pierwszą zaletą jest funkcja GKI (z ang. Glucose Ketone Index), czyli Indeksu Glukozowo-Ketonowego. Jest to stosunek poziomu glukozy do poziomu ciał ketonowych we krwi. Pozwala on na otrzymanie najbardziej wiarygodnego wyniku badania. Ketometr w jednym momencie mierzy zarówno poziom ketonów, jak i glukozy. Indeks pomaga ocenić skuteczność diety ketogenicznej oraz wskazać ewentualną potrzebę zmiany proporcji diety.

Drugą przydatną funkcją jest możliwość bezprzewodowej komunikacji ze smartfonem z systemami Android i iOS za pomocą Bluetooth. Po zainstalowaniu na telefonie komórkowym darmowej aplikacji Keto-Mojo Classic, można na bieżąco przesyłać dane z pomiarów glukozy, ketonów oraz wskaźnik GKI. Podobnie jak przy aplikacjach mierzących ilość kroków czy tętno, omawiany glukometr do pomiaru ciał ketonowych Keto-Mojo pozwala śledzić zmiany w poziomie mierzonych parametrów.

Oprócz tego ketometr Keto-Mojo posiada wiele przydatnych funkcji, jak alarm przypominający o regularnym badaniu czy alarmy sygnalizujące zbyt niski poziom glukozy lub zbyt wysoki poziom ciał ketonowych we krwi.

Wybierz swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
  • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Kiedy warto sięgnąć po Keto-Mojo, glukometr do pomiaru ketonów?

Obok monitorowania stanu zdrowia i metabolizmu, keto glukometr pozwala upewnić się, że dieta ketogeniczna, na której jesteśmy, przebiega poprawnie. Keto glukometr informuje, czy organizm wszedł w stan ketozy oraz jak radzi sobie po zakończeniu keto adaptacji, co pozwala na bieżąco modyfikować wartości makroskładników w diecie.

Mierząc regularnie poziom ciał ketonowych urządzenie do pomiaru ketonów pozwala również śledzić nieprawidłowości i zaburzenia w poziomie ketonów w konkretnych sytuacjach, jak np. spożycie alkoholu. Badanie może potwierdzić, że ketoza nie została przerwana, a także pomaga zaobserwować reakcję organizmu na spożycie konkretnej dawki alkoholu, którego przyswajalność w czasie keto jest sprawą bardzo indywidualną.

Jak widzisz, glukometr do pomiaru ciał ketonowych może być dobrym towarzyszem podczas przygody z keto. Co więcej, nie tylko pomoże Ci łatwiej przejść dietę, ale przyzwyczai Cię do regularnego badania stanu zdrowia. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki glukometr do pomiaru ciał ketonowych będzie trafionym zakupem, Keto-Mojo, urządzenie do mierzenia ketonów wydaje się dobrym pomysłem. A zestaw startowy możesz zakupić tutaj.