Szybkie wejście w ketozę marzy się każdemu, kto rozpoczyna dietę ketogeniczną. Niestety jest to proces, który zachodzi bardzo indywidualnie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz przyspieszyć zmian zachodzących w Twoim organizmie. Dlatego dzisiaj dowiesz się jak szybko wejść w ketozę oraz polecę Ci 6 niezawodnych sposobów na szybkie wejście w ketozę, z których będziesz mogła wybrać najbardziej odpowiedni dla Twojego trybu życia.
Jak szybko wejść w ketozę?
Wejście w ketozę, czyli stan, w którym organizm czerpie energię z tłuszczy zamiast cukrów, jest możliwe dzięki znacznemu zredukowaniu ilości przyjmowanych węglowodanów. Dzienna dozwolona dawka to około 20-30 g. Oznacza to, że nie każda dieta wysokotłuszczowa będzie prowadziła do ketozy. Umożliwiają to jedynie
zasady diety ketogenicznej.
Zalety diety keto to upragniona utrata wagi i redukcja tkanki tłuszczowej, ale również zmniejszenie poziomu złego cholesterolu i cukru we krwi, obniżenie ciśnienia, czy korzystny wpływ na pracę serca, nerek i układu krążenia.
Keto efekty pojawiają się jednak dopiero wtedy, gdy organizm znajdzie się w
stanie ketozy. Dlatego pytanie,
jak szybko wejść w ketozę, jest jednym z najczęstszych pytań dotyczących keto.
Keto adaptacja u każdego przebiega nieco inaczej, zarówno jeśli chodzi o objawy, jak i czas. Na proces wpływa przede wszystkim szybkość metabolizmu, ogólna kondycja i stan zdrowia, a także wcześniejszy styl życia. Przykładowo jeśli Twoja dieta była bogata w węglowodany, odzwyczajenie organizmu od czerpania energii z cukrów może potrwać nieco dłużej.
Stan ketozy - po ilu dniach zmienia się metabolizm
Bez względu na indywidualne predyspozycje, aby
wprowadzić organizm w stan ketozy potrzeba czasu. Pierwsze dni stosowania diety to czas przejściowy, w którym organizm wykorzystuje jeszcze glikogen, aby pozyskać niezbędną do życia energię, ale otrzymuje na tyle mało węglowodanów, że musi już szukać alternatywnego źródła energii.
Osoby żyjące aktywnie, które korzystały już wcześniej z diety ketogenicznej i wiedzą, jak szybko wejść w ketozę, mogą już po kilku dniach osiągnąć ten cel. Więcej cierpliwości muszą mieć osoby z nadwagą, przyzwyczajone do niezdrowego żywienia, unikające wysiłku fizycznego lub chorujące na insulinooporność. Wejście w stan ketozy może im zająć nawet kilka tygodni.
Jak szybko wejść w ketozę? Oto 6 sposobów na szybkie wejście w stan ketozy
Łagodne wejście w ketozę, czyli zgodne z Twoimi indywidualnymi uwarunkowaniami, jest najzdrowsze i najbardziej bezpieczne dla organizmu. Czasami jednak osiągnięcie stanu ketozy może iść na tyle opornie, że warto wypróbować jeden ze sposobów przyspieszających ten proces.
Chociaż
szybkie wejście w ketozę brzmi bardzo atrakcyjnie, pamiętaj, że Twoim priorytetem powinno być przede wszystkim zdrowie. Dlatego nie obciążaj nadmiernie organizmu, dla którego przejście na dietę wyskotłuszczową już jest sporym wyzwaniem.
Oto kilka wskazówek, jak szybko wejść w ketozę:
1. Jedz mniej węglowodanów
Rozkład makroskładników w diecie ketogenicznej zwykle wygląda następująco: 75 proc. tłuszczy, 20 proc. białka i 5 proc. węglowodanów, co zazwyczaj pozwala na spożycie do 50 g węglowodanów dziennie. Odpowiednie zmniejszenie tej wartości, na przykład do 20-30 g, zmusi Twój organizm do szybszego przestawienia się na czerpanie energii z tłuszczy.
Nagłe odstawienie węglowodanów może jednak wpłynąć na pogorszenie samopoczucia i pogłębić objawy
keto grypy, zwłaszcza u osób, których dotychczasowa dieta była bogata w węglowodany. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, redukuj ilość węglowodanów stopniowo.
2. Dużo ćwicz
Regularne uprawianie sportu, nawet w czysto amatorskiej formie, znacznie przyspiesza spalanie glikogenu. Przy wysiłku fizycznym węglowodany idą na pierwszy ogień w procesach metabolicznych organizmu. Dieta niskowęglowodanowa nie dostarcza jednak odpowiednio wysokiej dawki cukrów, więc - jak w pierwszym punkcie - spalanie tłuszczy następuje szybciej niż w przypadku łagodnego wejścia w ketozę.
Minusem tego rozwiązania może być trudność z pokonaniem zmęczenia, które pojawia się na pierwszym etapie stosowania diety. Dużo łatwiej poradzą sobie z nim osoby, które są przyzwyczajone do regularnej aktywności fizycznej. Jeśli nie masz siły na regularne treningi, zacznij od codziennych spacerów.
3. Jak szybko wejść w ketozę? Jedz więcej zdrowych tłuszczy
Kolejnym sposobem jest dostarczanie organizmowi większej ilości tłuszczy, które są głównym makroskładnikiem w diecie keto. Staraj się wybierać zdrowe źródła tłuszczu, najlepiej jak najmniej przetworzonego:
- masło,
- olej lniany,
- olej kokosowy,
- tłoczona na zimno oliwa,
- awokado,
- tłuste ryby,
- nasiona i orzechy,
- kawa z masłem lub olejem kokosowym.
4. Korzystaj z suplementów
Ketozę przyspieszyć może również
suplementacja. Pierwszym zalecanym produktem są trójglicerydy średniołańcuchowe, które przyjmuje się pod postacią oleju MCT. W przeciwieństwie do innych tłuszczy, jest on wchłaniany bezpośrednio do krwioobiegu. Olej MCT dostarcza sporą dawkę energii i zmniejsza apetyt.
Szybkie wejście w ketozę zapewniają również
ketony egzogenne BHB - gotowy produkt, który jest od razu przyswajany przez organizm. To prosty i szybki sposób na uzupełnienie produkowanych w wątrobie ketonów endogennych, kiedy ich poziom w pierwszych dniach diety jest jeszcze na stosunkowo niskim poziomie.
5. Jak szybko wejść w ketozę? Zastosuj post przerywany
W diecie ketogenicznej post przerywany (z ang. intermittent fasting) również pozwala
wprowadzić organizm w stan ketozy. To bardzo prosty sposób na dyscyplinę w nawykach żywieniowych. Dlatego jego zalety doceniają nie tylko osoby, które liczą na
szybkie wejście w ketozę.
Istnieje wiele form postu przerywanego. Każda z nich opiera się na podziale czasowym dnia i wyznaczeniu ram okienka żywieniowego, poza którym utrzymuje się bezwzględny post. Najbardziej naturalny podział to 10 godzin przeznaczone na jedzenie i 14 godzin postu.
Proporcje mogą być jednak różne - 8/16, 6/18, 4/20, aż do jednego posiłku raz na 24 godziny lub ciągłego postu przez 24-48 godzin. W bardziej restrykcyjnej formie post przerywany może być jednak niebezpieczny, dlatego zanim zdecydujesz się z niego skorzystać, skonsultuj się z lekarzem.
6. Kontroluj poziom ketonów
Na początku diety
pomiar ciał ketonowych pomaga śledzić zmiany zachodzące w metabolizmie. Czego możesz się dowiedzieć z wyników?
- pomiar ciał ketonowych we krwi - pozwala śledzić wzrost ciał ketonowych produkowanych przez wątrobę i potwierdzić wejście w stan ketozy,
- pomiar ciał ketonowych w moczu - pozwala śledzić ciała ketonowe, które są wydalane z organizmu, a więc nie zostały wykorzystane przez organizm.
Dzięki regularnym badaniom łatwiej zaobserwujesz również reakcje organizmu na konkretne produkty. Może się bowiem zdarzyć, że sama blokujesz proces ketozy przez źle ułożony jadłospis.
Pomiar ciał ketonowych pozwoli Ci na bieżąco wprowadzać potrzebne zmiany czy odstawić produkty, po których w Twoim przypadku mocno wzrasta poziom węglowodanów.
Jak szybko wrócić do ketozy?
Stosując dietę ketogeniczną przez dłuższy czas, na pewno zdarzy Ci się sytuacja, w której wypadniesz ze stanu ketozy. Nie jest to powód do paniki. Chwilowe osłabienie ketozy zdarza się nawet najbardziej wytrwałym. Najważniejsze wiedzieć,
jak szybko wrócić do ketozy. A odpowiedź jest bardzo prosta - dokładnie w ten sam sposób, jak w nią wejść!
Wszystkie wymienione przeze mnie sposoby umożliwiają również szybki
powrót do ketozy. Co więcej,
powrót do ketozy jest procesem dużo łatwiejszym i szybszym. Twój organizm już przestawił się na pobieranie energii z tłuszczy, a dodatkowa dawka węglowodanów tylko na chwilę wybiła go z tego rytmu. Wiedząc
jak szybko wejść w ketozę, bez problemu poradzisz sobie z efektami chwilowego złamania zasad diety.
Mam nadzieję, że ta wiedza zostanie z Tobą na długo i pozwoli Ci osiągnąć maksymalne korzyści z diety ketogenicznej. Trzymam za Ciebie kciuki!