Clicky

 • Strona główna
 • Zatrzymanie wody: jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Zatrzymanie wody: jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

zatrzymanie-wody-w-organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie jest wśród kobiet powszechnym, a w dodatku bardzo uciążliwym problemem. Powoduje ono bowiem obrzęki, opuchliznę i szybkie przybieranie na wadze (z dnia na dzień można ważyć nawet o 2 kilogramy więcej). Na szczęście istnieją sposoby, po których zastosowaniu znów można poczuć się lekko.

Wybierz swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
 • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Zatrzymanie wody w organizmie – co jest przyczyną?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co zatrzymuje wodę w organizmie, ponieważ istnieje wiele czynników, które znacząco przyczyniają się do takiego stanu. Są to:

 • Dieta – nadmiar wody w organizmie może być spowodowany przez nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Okazuje się, że osoby, które spożywają duże ilości soli (1), są narażone na zatrzymanie wody w organizmie. Warto zaznaczyć, że sód ukryty jest w wielu produktach – np. w wędlinach, serach, serkach topionych, płatkach śniadaniowych czy też w przekąskach, a osoba dorosła – według badań WHO – powinna spożywać tylko 2 g sodu dziennie.
 • Niedobór potasu – wszyscy, którzy zastanawiają się jak usunąć wodę z organizmu, powinni zastanowić się, czy ich codzienne spożywanie potasu jest prawidłowe i - co ważniejsze - wystarczające. Brak tego pierwiastka może sprawić, że będą puchły Ci ręce i stopy.
 • Spożywanie zbyt małej ilości wody – paradoksalnie pozbycie się wody z organizmu jest możliwe, dzięki piciu co najmniej 2 litrów tego płynu. W przypadku, kiedy pijesz napoje raz na jakiś czas lub spożywasz ich bardzo mało, Twój organizm reaguje – gromadzi zapasy wody, na momenty kryzysowe, w związku z czym następuje zatrzymanie wody w organizmie.
 • Brak aktywności fizycznej – nadmiar wody w organizmie może być spowodowany Twoją biernością i lenistwem. Rezygnując z ćwiczeń fizycznych lub chociażby spacerów, narażasz się na słabsze (w porównaniu do osób aktywnych) krążenie krwi, co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.
 • Nadmiar alkoholu – coś, co zatrzymuje wodę w organizmie to oczywiście używki, a alkohol znajduje się na pierwszym miejscu na tej niechlubnej liście.
 • Hormony – kobiety niekiedy czują, że mają za dużo wody w organizmie. Przyczyną tego jest często zbliżająca się miesiączka (2). Jednak w tym przypadku po kilku dniach sytuacja się normuje, a objawy zatrzymania wody w organizmie znikają.
 • Stres – nieodpowiedni poziom stresu może przyczynić się do nieprawidłowego formowania poziomu wody w organizmie.
 • Stosowanie kuracji hormonalnej - warto być świadomym, że niektóre leki nie służą Ci i wywołują skutki uboczne.

Jakie są objawy zatrzymania wody w organizmie?

Pierwsze niepokojące sygnały, które sugerują, że usuwanie wody z organizmu jest konieczne, to:

 • wzrost masy ciała,
 • uczucie ciężkości,
 • spuchnięta twarz i powieki,
 • cellulit wodny,
 • bóle głowy.

Jak sobie radzić z nadmiarem wody w organizmie?

Pij wodę i nie tylko

Najprostszą formą obliczeń ile wody potrzebujesz jest założenie, że na każdy kilogram ciała, powinnaś spożyć 30 mililitrów wody. Przykładowo: kobieta, która waży 60 kg, powinna wypić co najmniej 1,80 L wody. Oczywiście, jeśli jesteś aktywna fizycznie, jeśli masz problemy ze zdrowiem lub karmisz piersią – powinnaś pamiętać o dodatkowej dawce. Inne sposoby na pozbycie się wody z organizmu, to stosowanie herbatek ziołowych, o moczopędnym działaniu.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? - Jedz więcej zielonych warzyw

Jeśli spożywanie odpowiedniej ilości wody nie pomogło, a Ty nadal zastanawiasz się jak pozbyć się wody z organizmu, to prawdopodobniej musisz zacząć zastanawiać się nad swoją dietą. Jak często jesz zielone warzywa? Rzadko? To niedobrze, bo dieta na pozbycie się wody z organizmu jest zielona! Obfituje w ogórki, brokuły, paprykę, natkę pietruszki.

Ogranicz przetworzoną żywność 

Dieta na pozbycie się wody z organizmu jest naturalna! Przetworzona żywność (3) zazwyczaj zawiera duże ilości szkodliwych substancji – dużo sodu i cukrów oraz dużą ilość kalorii. Brakuje jej z kolei witamin i innych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu i dobrego samopoczucia.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? - Zmień dietę i sposób odżywiania się

Jeśli od dawna zastanawiasz się jak szybko i skutecznie schudnąć 5-10 kg oraz jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, musisz mieć świadomość, że należy całkowicie zmienić styl życia (a przede wszystkim dietę).

Najbardziej polecam w tym przypadku dietę ketogeniczną, czyli sposób odżywiania się, którego główną zasadą jest wyłączenie z codziennego menu węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami.  

Warto wiedzieć: Zwykła dieta składa się z około 50% węglowodanów, 35% tłuszczów i około 15% białka. Dieta ketogenna zakłada, że procentowo tłuszcz powinien uzupełniać zdecydowaną większość naszego zapotrzebowania kalorycznego - 75% dostarczanej energii, a 25% łącznie węglowodany i białka.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się nadmiaru wody z organizmu - może być to idealne rozwiązanie. Dodatkowo ketoza - czyli stan, polegający na tym, że pozyskujemy energię nie z cukru, lecz z tłuszczów, przyspiesza spalanie dodatkowych kilogramów. Ograniczenie węglowodanów i przyjmowanie ich głównie pod postacią warzyw, dostarcza wielu witamin i minerałów, a zdrowe tłuszcze (ryby, orzechy, awokado) pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Zatem na Twoje pytanie - jak pozbyć się wody z organizmu w jeden dzień, odpowiadamy, że jeden dzień nie wystarczy, aby zlikwidować całkowicie problem, ale już po pierwszym dniu stosowania diety ketogenicznej można poczuć różnicę.

Aktywność fizyczna

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie! I nikt nie wymaga od Ciebie trudnych ćwiczeń czy wielogodzinnych treningów. Ważne, aby nie prowadzić siedzącego trybu życia, bo jak się okazuje siedzący tryb życia (tuż obok sposobu odżywiania) jest jedną z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia i zatrzymania się wody w organizmie. 

Szczególnie niebezpieczne jest wielogodzinne unieruchomienie (np. 8 godzin w pracy, a później bierne spędzanie czasu wolnego). Powoduje to złe samopoczucie i pojawianie się opuchlizn i obrzęków. Pomóc może już nawet półgodzinny spacer czy kilkukilometrowa jazda na rowerze.

Wybierz swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
 • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Podsumowanie: Pozbycie się wody z organizmu 

Zatrzymanie wody negatywnie wpływa na stan Twojego zdrowia: na Twoje samopoczucie, wygląd i sprawność fizyczną. Często jest także przyczyną kompleksów wśród kobiet. 

Warto więc zastosować się do powyższych rad, aby zapobiec lub szybko zlikwidować ten problem. Najskuteczniejszym środkiem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest zmiana stylu życia, racjonalne odżywianie i wysiłek fizyczny.