Clicky

  • Strona główna
  • Detoks cukrowy: jak pozbyć się i oczyścić organizm z cukru?

Detoks cukrowy: jak pozbyć się i oczyścić organizm z cukru?

detoks-cukrowy

W obliczu cukru, który znajdziemy w praktycznie każdym produkcie na półkach sklepowych detoks cukrowy staje się zadaniem bardzo trudnym, ale warto się na niego zdecydować. Na szali waży się nasze zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd, poziom energii. Dieta bezcukrowa jest wyzwaniem, na którym można tylko zyskać. Jeśli chcesz wiedzieć jak oczyścić organizm z cukru, dowiedzieć się jak zbić cukier, czym jest detoks cukrowy - to zapraszam do dalszej lektury.

Uzależnienie od słodyczy potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Jeżeli sięgasz po łakocie w chwilach smutku, stresu, większego zapotrzebowania na energię to na 99% uzależnienie od słodyczy dotyczy i Ciebie. Klasyczne posiłki goszczące na naszych stołach - pierogi, makarony, pieczywo to nic innego jak różne formy cukru.

Jak odstawić cukier, który jest tak wszechobecny? Codzienne sięganie po takie produkty tylko pogłębia problem i ochota na słodkie towarzyszy nam przez cały czas. Być może przyszedł Twój czas na detoks cukrowy?

Wybierz swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
  • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Detoks cukrowy: jak odstawić cukier?

Niżej znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, jak całkowicie odstawić cukier ze swojego życia raz na zawsze - abyś mogła żyć słodkim życiem przez wiele lat.

Zaplanuj posiłki

Dobry plan to podstawa każdego działania. Odwyk od cukru powinien zachodzić stopniowo, aby organizm miał czas na adaptację do nowego sposobu żywienia. Dieta bezcukrowa jest całkiem prosta w komponowaniu. Na początek wyeliminuj ze swojego jadłospisu kolejne produkty:

  • słodycze, słodkie przekąski, batoniki, czekolady
  • pieczywo białe, gotowe ciasta, pizze na bazie mąki pszennej
  • makarony
  • biały ryż

Rezygnacja tych produktów z diety to już połowa sukcesu! Równocześnie warto zadbać o zwiększanie w diecie warzyw, tłuszczy, orzechów które wspomogą nasz organizm w oczyszczaniu z cukru. Zwróć uwagę na listę produktów zakazanych i polecanych na końcu artykułu, możesz na nich się bazować tworząc listy zakupów oraz posiłki.

Kontroluj uzależnienie od słodyczy

Detoks cukrowy nie idzie w parze ze słodyczami. Co więc zrobić żeby nie jeść słodyczy? Dobrze skomponowana dieta na cukier może zawierać słodkie przekąski z dodatkami naturalnych słodzików, które nie tuczą i mają niski indeks glikemiczny. Znajdziesz je w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych. Rozejrzyj się za takimi produktami jak:

  • stewia - roślina pochodząca z Ameryki. Jej bardzo słodkie liście posiadają duże ilości naturalnych stewiozydów, które mają słodki smak, nie są kaloryczne a nawet pozwalają obniżyć poziom cukru we krwi! Ponadto dba o nasze zęby chroniąc je przed paradontozą (1), reguluje florę jelitową nie pozwalając na nadmierny rozwój candidy.
  • ksylitol - zwany cukrem brzozowym, zawiera prawie dwa razy mniej kalorii niż zwykły cukier. Nie wpływa na poziom insuliny. Ma bardzo dobroczynny wpływ na zęby - pomaga chronić szkliwo przed próchnicą. Jest naturalnym prebiotykiem, wprowadza równowagę we florze jelitowej.

Słodzików jak stewia lub ksylitol można używać zamiast cukru, dodając je do shake'ów, ciast, naleśników. Warto eksperymentować z różnymi niskocukrowymi rodzajami mąki w takowych wypiekach - jaglanej, kukurydzianej. Tak przygotowane produkty będą cieszyć nasze kubki smakowe słodkim smakiem bez obciążania organizmu zbędnymi kaloriami, za to z licznymi korzyściami dla zębów, jelit, bez wahań indeksu glikemicznego. Glukoza we krwi pozostanie w normie po takiej słodkiej przekąsce.

Pamiętaj ze dieta bezcukrowa wcale nie oznacza braku łakoci!

Jeśli nadal nie wiesz jak przestać jeść słodycze, podejmij detoks cukrowy z przyjaciółką - razem zawsze raźniej! Kwestia tego czym zastąpić słodycze wydaje się kluczowa do rozwiązania, ale jest banalnie prosta. Tutaj znajdziesz wiele przepisów na zdrowe, bezcukrowe słodycze, które możecie testować razem w grupie znajomych.

Obniż poziom stresu w życiu

Stres ma bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie organizmu na energię. W pierwszej kolejności objawia się to ochotą na coś słodkiego. Dlatego odwyk od cukru powinien iść w parze z redukcją stresu w życiu. Jak to osiągnąć?

medytacja
  • aktywność fizyczna - bieganie, joga, pilates skutecznie podnoszą poziom dopaminy, regulują krążenie krwi, dotleniają nasze tkanki a tym samym zmniejszają poziom hormonów stresu. Możesz też zacząć małymi krokami np. zamieniając samochód lub autobus na rower.
  • ćwiczenia oddechowe - czasem wystarczy tylko kilka głębszych wdechów; mają pozytywny wpływ również na detoks cukrowy.
  • medytacja
  • rośliny w Twoim otoczeniu - postaw w miejscu pracy paprotkę lub fikus, zielona barwa liści efektywnie redukuje poziom stresu (2).

Zacznij juz teraz wyzwanie - 30 dni bez cukru

Po wstępnym rezygnowaniu z kolejnych wysokocukrowych produktów w końcu przychodzi przełomowy moment - brak cukru w diecie. Zaledwie miesiąc, w trakcie którego nie zjesz ani grama cukru. Dieta na cukier nie powinna w tym czasie mieć przed Tobą żadnych tajemnic. Podejmij wyzwanie 30 dni bez cukru. Wtedy tak naprawdę zaobserwujesz znaczące pozytywne zmiany w poziomie energii, samopoczuciu, wyglądzie skóry i sylwetki.

Czuję się gorzej - objawy detoksu cukrowego

Przechodząc na dietę niskocukrową musimy liczyć się z tym, że nasz organizm będzie się buntował, a szczególnie na początku poczujemy się gorzej. Detoks cukrowy najlepiej zaplanować na spokojny okres w życiu, mamy wtedy większą szansę na sukces!

Wróg numer 1 - Złe samopoczucie, bezsenność

Należy liczyć się z tym, że nie będziemy w 100% sprawni intelektualnie w pierwszych etapach diety. Przeszkadzać nam będzie zmęczenie - w końcu cukier był podstawowym źródłem naszej energii! Może nas dotknąć bezsenność. Dlatego warto swoją dietę zmieniać stopniowo, zamieniając przetworzoną żywność z rafinowanym cukrem na pełnoziarniste kasze, przekąski które uwalniają cukry stopniowo w ciągu dnia. Warto też zwiększyć ilość zjadanych tłuszczy - tak aby pewnego dnia stały się podstawą energetyczną.

Wróg numer 2 - Ochota na słodkie

migdaly

W Twojej kuchni i torebce nie powinno zabraknąć takich produktów jak: migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie. Zdrowe tłuszcze w diecie pomogą uzupełnić braki energetyczne. Nie zapominaj o konkretnym, pełnowartościowym posiłku, pełnym warzyw, tłuszczu i białka. Jedz regularnie - pozwoli to zminimalizować napady głodu i ochoty na słodkie.

Wróg numer 3 - Problemy żołądkowe

Każda zmiana diety łączy się z zaburzeniami pokarmowymi - bakterie jelitowe muszą się przyzwyczaić do nowego sposobu żywienia, dogadać się między sobą i ustalić hierarchię i liczebność poszczególnych kultur. Powody do niepokoju możesz mieć jeśli zaburzenia jelitowe trwają dłużej niż kilka dni.

Wróg numer 4 - Chwiejny nastrój, rozdrażnienie, niepokój

Uzbrój w cierpliwość siebie, swojego partnera, współlokatorów, rodzinę. Powinni wiedzieć że przechodzisz przez zmiany w życiu i możesz być bardziej wrażliwa. Detoks cukrowy będzie wyzwaniem nie tylko dla Ciebie, ale także dla najbliższych. Wspierające otoczenie pomoże Ci bezboleśnie przebrnąć przez początkowe etapy zmieniania diety.

Wróg numer 5 - Bóle głowy, mięśni

Ciało będzie domagało się energii, której zawsze miało pod dostatkiem. Mogą nawet wystąpić drgawki, dreszcze. Aby nie dopuścić do pojawienia się braków kalorycznych, używaj oliwy, orzechów, pełnoziarnistego pieczywa.

Wróg numer 6 - Grypopodobne objawy

Metabolizm cukru zakwasza nasz organizm, powoduje huśtawki hormonalne. Kiedy zrezygnujesz z cukru organizm rozpocznie proces samooczyszczania się, wyrzucania toksyn. Warto w tym czasie jeść duże ilości zielonych warzyw oraz pić czystą wodę - wspomoże to nerki i wątrobę w oczyszczaniu.

Detoks cukrowy: czy warto?

Czy warto zdobywać wiedzę na temat tego jak oczyścić organizm z cukru, jak zbić cukier i wprowadzać ją w praktyce? Na to pytanie z pewnością znasz już odpowiedź! Detoks cukrowy jest wyzwaniem dla odważnych, a na końcu ścieżki pełnej wyrzeczeń, zmian, pokus i cierpień czeka...

  • więcej energii - będziesz zaskoczona, gdy pewnego dnia obudzisz się z poziomem energii, który pamiętasz być może z czasów dzieciństwa, kiedy Twój organizm nie był przeładowany toksynami.
  • piękniejsza cera - zmarszczki mogą ulec spłyceniu, zmniejszą się problemy z produkcją sebum, zaskórnikami, skóra stanie się jędrniejsza i lepiej odżywiona.
  • zdrowsze jelita - nasza flora jelitowa działa najlepiej kiedy ma do dyspozycji różne składniki pokarmowe, witaminy, minerały; przeładowanie cukrem i pokarmami mącznymi zakleja ścianki jelit, skutkuje namnażaniem cukrożernych mikroorganizmów jak Candida albicans (3). Zmniejszenie spożywania cukru pozwala wyeliminować takie problemy jak zaparcia, zespół jelita drażliwego, wzdęcia, a ponadto stwarza warunki na wyższe przyswajanie witamin i mikroelementów z pożywienia.
  • prawidłowa waga - niskie spożycie cukru to mniej pustych kalorii, będziesz dużo bliżej upragnionej wagi i sylwetki! Odwyk od cukru pozwala zapomnieć o takich drobnostkach jak wałeczki tłuszczu i cellulit. Zamiast tego będziesz się cieszyć dużo zdrowszą i prawidłową wagą.
  • zmniejszone ryzyko chorób - tak wiele słyszy się dziś o ofiarach candidy, miażdżycy, otyłości, cukrzycy, próchnicy, hiperglikemii... Wybierając detoks cukrowy możesz spokojnie pomachać na pożegnanie tym chorobom i zająć się czymś ciekawszym niż siedzenie w przychodniach i oczekiwanie na receptę, a glukoza we krwi nie będzie Twoim problemem.

Jak to ugryźć? Dieta bezcukrowa krok po kroku

Jeśli nadal zastanawiasz się jak wyeliminować cukier z diety, to wysłuchaj mojej propozycji. Najbezpieczniejszą opcją jest konkretna zmiana diety.

Najlepsza dieta bezcukrowa to dieta ketogeniczna która pozwala na zachowanie stałego poziomu energetycznego dzięki zdrowym tłuszczom, które stanowią dużo lepsze paliwo dla organizmu niż cukier.

Dieta ketogenna to rodzaj diety bazującej na tłuszczach jako podstawa energetyczna oraz warzywach - bogatym źródle witamin, minerałów i enzymów. Na tej diecie nie ma takich zjawisk jak ochota na słodkie. Poziom cukru po jedzeniu nie podnosi się gwałtownie, ponieważ dostarczamy tylko jego minimalne ilości. 

dieta-ketogeniczna

Warto też wiedzieć ze celem diety ketogenicznej jest ketoza. Ketoza to stan metaboliczny organizmu, w którym energię pozyskuje się nie z cukru, a z ciał ketonowych. Możesz być spokojna o prawidłowy cukier we krwi (4), nie ulega on wahaniom po posiłkach. Dieta ketogeniczna jest dużo bardziej naturalna i przyjazna naszym jelitom i organizmom niż dieta bazująca na produktach mącznych. 

Dieta ketogeniczna jest to więc idealna dieta na detoks cukrowy.

Stopniowe eliminowanie z diety produktów posiadających wysoki indeks glikemiczny, rezygnowanie ze słodyczy, mąki, wprowadzanie coraz większej ilości warzyw i zdrowych tłuszczy pozawala cały proces przejść gładko i sprawnie. Przy umiejętnym balansowaniu produktami może się okazać, że nie wystąpią żadne ze skutków ubocznych a pozytywne efekty będą przybierać na sile z dnia na dzień!

Pewnie zastanawiasz się co możesz jeść na diecie bezcukrowej? Niżej przygotowałam Ci małą listę produktów dozwolonych i zakazanych na diecie bezcukrowej. 

Lista produktów zakazanych:

  • cukier wszelkiego rodzaju: rafinowany i nierafinowany, biały, brązowy, trzcinowy, miód.
  • słodycze z cukrem: czekolada, batoniki, żelki itp.
  • produkty z mąki, takie jak chleb, makaron, pizza, ciasta, ciasteczka, pierogi, naleśniki itp.
  • przyprawy i sosy zawierające cukier: ketchupy, sosy barbecue, słodkie polewy
  • słodzone napoje gazowane, dosładzane soki owocowe, owocowe jogurty

Lista produktów dozwolonych:

  • zdrowe tłuszcze: smalec, oliwa, olej kokosowy, masło, masło klarowane, łój.
  • produkty żywnościowe zawierające zdrowe tłuszcze: awokado, orzechy makadamia, oliwki, tłuste ryby morskie, owoce morza, sezam.
  • mięso: wołowina, jagnięcina, dziczyzna, indyk, kurczak, ryby, wieprzowina.
  • warzywa niskocukrowe: rzodkiewka, seler, szparagi, jarmuż, kalarepa, kapusta włoska, pekińska, biała, czerwona, brokuły, kalafior, rzepa, rukola, brukselka, pomidor, ogórek, por, sałaty, botwinka, roszponka, szczypiorek, natka pietruszki, czosnek, cebula, papryka, cukinia
  • sosy: musztarda, majonez, pesto

Dozwolone produkty mają niski indeks glikemiczny i wysoką odżywczość, zarówno energetyczną jak i witaminową. Stanowią idealne rozwiązanie na detoks cukrowy. Stosowanie ich w codziennej diecie zapewnia prawidłowy poziom cukru po jedzeniu, bez większych niebezpiecznych wahań.

Przeczytaj również: Co jeść na diecie ketogenicznej: przewodnik żywieniowy i lista żywności

Gotowa do rozpoczęcia detoksu cukrowego?

Detoks cukrowy jest procesem, w trakcie którego dostarczamy organizmowi coraz mniej cukru w pożywieniu. Prawidłowy poziom cukru we krwi ustala się samoczynnie w miarę jak dieta ketogeniczna zaczyna dominować. Nadmiar cukru zgromadzony w tkance tłuszczowej i wątrobie możemy spokojnie wyeliminować za pomocą ćwiczeń oraz diety.

Dieta ketogeniczna zatem jest odpowiedzą na pytanie - jak pozbyć się cukru z organizmu.

Wybierz swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe
  • Bezpiecznie doprowadź do stanu ketozy

Detoks cukrowy jest w zasięgu każdego, także Twoim! Nie bój się podjąć wyzwania i zadbaj o swoje zdrowie już od dziś! Dieta bezcukrowa ma już niejednego zwolennika.

Teraz już wiesz jak oczyścić organizm z cukru i możesz zacząć działać.